„Zdař Bůh“ v Sapperlandu

„Zdař Bůh“ je tradiční pozdrav v Carlsfeldu, typický pro celou hornickou oblast Krušnohoří.

Žije zde kolem 900 obyvatel. Carlsfeld leží ve výšce 850 m, v bohaté lesní chráněné přírodní oblasti v centru západního Krušnohoří. Na západě hraničí s Vogtlandem a na jihu s Českou republikou.

Blick auf den Ort Carlsfeld im Sommer

Carlsfeld je láskyplně nazýván „Sapperland“, protože zde vyráběná filcová obuv (tzv. "Sapper") byla dříve levnou obuví na doma i navenek. Navíc je filc velice praktický materiál – drží nohy v teple a na sněhu a ledu neklouže. Dodnes jsou filcové pantofle "Sapper" velmi oblíbené.

Original "Sapper" und "Filzpantoffel"

Carlsfeld je ideálním místem pro toho, kdo hledá klid a ústraní. Díky své poloze a a zaručenému výskytu sněhu je Carlsfeld od listopadu do konce března ideálním místem pro běh na lyžích, zvláště po známé lyžařské stopě na zdejších horských hřebenech. Pro milovníky sjezdového lyžování doporučujeme 400 m sjezdovku v lyžařském areálu „am Hirschkopf“. Možnost využití vleku pro dva.

Nenechte si ujít maškarní zábavu (masopustní rej masek) při každoročním carlsfeldském karnevalu na lyžích.

Ke známým pamětihodnostem Carlsfeldu patří barokní kostel ze 17. století, “Trinitatiskirche“, nejstarší kruhový kostel v Sasku.

Najdete zde nejvýše položenou vodní nádrž v Sasku a národní přírodní rezervaci “Kleiner Kranichsee“- „Malé jeřábí jezero“ - jedinečný přírodní biotop o rozloze 300 hektarů.

Nacházejí se zde dobře vyznačené pěší turistické a cyklistické stezky. Na historických místech se můžete na vývěsných tabulích seznámit s místními dějinami.